Drewniany Renesans
Zabawki drewniane od paru lat przeżywają renesans choć to ostatni rok pokazał jak bardzo są cenione wśród świadomych konsumentów. Każdy zwolennik drewnianych zabawek mógłby podać inną zaletę, za którą ceni takie produkty.
Najważniejsze to ponadczasowość. Często pamiętamy podobne zabawki, tylko w innej stylistyce, z naszego dzieciństwa. Kolejny to prostota, która pobudza wyobraźnię i stwarza przestrzeń do kreatywnej zabawy, a ta ściśle współgra z walorami edukacyjnymi produktów. Należy podkreślić z całą mocą również fakt, że zabawki drewniane są PIĘKNE! Cieszą oko zarówno dziecka jak i (a może i bardziej) rodzica. Projektanci i styliści takich zabawek połączyli „piękne z kreatywnym”; „stylowe z rozwijającym”; „designerskie z twórczym”. Tutaj wszystko ma znaczenie: kształt, faktura i magiczne kolory (ostatnia moda to kolory skandynawskie czyli delikatne i pastelowe często w zimnym odcieniu). Niejednokrotnie takie produkty zostają w rodzinach na lata i są przekazywane z pokolenia na pokolenie, stanowiąc niezwykłą pamiątkę dzieciństwa.
Powody, dla których wybieramy drewniane zabawki:
- ekologia
Jesteśmy świadomi jaki wpływ na nasze życie, a przede wszystkim na życie naszych dzieci i przyszłych pokoleń mają nasze dzisiejsze wybory. Wielu konsumentów to przeciwnicy plastiku, którzy chcą wyeliminować korzystanie z tego surowca w każdej sferze swojego życia. Stąd wybór zabawek drewnianych, które są produkowane z naturalnego drewna (często z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council). Oznacza to, że drewno pochodzi z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, z zapewnieniem korzyści społecznych a przede wszystkim środowiskowych. Polscy producenci wykorzystują do tworzenia zabawek drewno lipowe i bukowe.
- wytrzymałość
Te proste w swojej formie zabawki są niezwykle skomplikowane w tworzeniu. Drewno poddawane jest skomplikowanej obróbce m.in. suszeniu, szlifowaniu, obróbce cieplnej. Cały ten proces owocuje produktem niezwykle wytrzymałym, odpornym na pękanie i rozsychanie, a ponadto zachowującym kształt i kolor.
- bezpieczeństwo
Zabawki dopuszczone do obrotu muszą spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Zabawki wykonane z drewna posiadają certyfikaty m.in. CE oraz EN-71. Farby użyte do ich pomalowania są ekologiczne (często na bazie wody), a kształty opływowe, bez kantów i ostrych fragmentów.
- edukacja
To właśnie prostota zabawek drewnianych wpływa tak bardzo na ich walory edukacyjne. Nie znajdziemy wśród nich elementów grających czy świecących. Zabawka jest tłem, dodatkiem do rozwoju wyobraźni i kreatywności, stwarza przestrzeń do zaangażowania się w dziecięcą przygodę.
- design
Tutaj nie potrzeba słów, sami zobaczcie!
Co należy podkreślić:
- drewnianych zabawek nie wolno moczyć w wodzie
- drewnienie zabawki nie lubią przegrzewania dlatego z daleka od np. gorących grzejników
- drewniane zabawki są droższe (oczywiste przy tak skomplikowanym procesie produkcji i wysokiej wytrzymałości)